Skip to content

16 Sheffield RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block3307
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
42%
Improvement Value:$141,100
58%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,383+4.0%
2024$13,832+1.2%
2023$13,663+0.4%
2022$13,602+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$467,500
DeedBook 1808, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1970