Skip to content

756 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 1, 1990

Property Information

Block3307
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,948
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
49%
Improvement Value:$94,400
51%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+4.0%
2024$10,584+1.2%
2023$10,454+0.4%
2022$10,408+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 126, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1952