Skip to content

15 Schuyler RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 26, 1998

Property Information

Block3308
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
52%
Improvement Value:$103,000
48%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,843+4.0%
2024$12,351+1.2%
2023$12,200+0.4%
2022$12,146+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 158, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1960