Skip to content

1648 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block3310
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage728
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
67%
Improvement Value:$46,500
33%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+4.0%
2024$7,954+1.2%
2023$7,856+0.4%
2022$7,822+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft728DeedBook 3962, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook A 132, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1952