Skip to content

16 Van Riper RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block3310
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,900
59%
Improvement Value:$75,100
41%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+4.0%
2024$10,350+1.2%
2023$10,223+0.4%
2022$10,178+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,500

To:

Sq Ft1,555DeedBook 4891, Page 270

Property Sale

Sale
$371,529

From:

To:

Sq Ft1,555DeedBook 2741, Page 88Recorded12/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954