Skip to content

1678 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block3312
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
56%
Improvement Value:$75,100
44%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+4.0%
2024$9,686+1.2%
2023$9,568+0.4%
2022$9,525+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,088DeedBook 1952, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1952