Skip to content

29 Perrin DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block3312
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,158
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
48%
Improvement Value:$112,600
52%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+4.0%
2024$12,288+1.2%
2023$12,138+0.4%
2022$12,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 2946, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1951