Skip to content

1714 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block3312
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,537
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
56%
Improvement Value:$71,900
44%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+4.0%
2024$9,418+1.2%
2023$9,302+0.4%
2022$9,261+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 3460, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1955