Skip to content

11 Dave Espie WayWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$873,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block3407
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,370
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,200
49%
Improvement Value:$142,200
51%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,494+4.0%
2024$15,862+1.2%
2023$15,668+0.4%
2022$15,598+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$873,000

To:

Sq Ft2,370DeedBook 4538, Page 1

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 1426, Page 1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook R 164, Page 199

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook G 135, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1951