Skip to content

67 North RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block3504
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage616
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
78%
Improvement Value:$18,800
22%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,167+4.0%
2024$4,969+1.2%
2023$4,908+0.4%
2022$4,886+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook V 130, Page 30

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook E 121, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1940