Skip to content

42 Audubon PkwyWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 1990

Property Information

Block3504
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
61%
Improvement Value:$46,000
39%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+4.0%
2024$6,667+1.2%
2023$6,586+0.4%
2022$6,556+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935