Skip to content

55 Audubon PkwyWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block3505
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,250
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
32%
Improvement Value:$172,200
68%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,055+4.0%
2024$14,478+1.2%
2023$14,301+0.4%
2022$14,237+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook T 119, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1950