Skip to content

45 Kime AveWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block2424
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,158
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
31%
Improvement Value:$207,000
69%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,749+4.0%
2024$17,068+1.2%
2023$16,859+0.4%
2022$16,785+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook W 162, Page 5

Property Sale

Sale
$207,000

To:

DeedBook O 157, Page 13

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook A 142, Page 196

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook Q 128, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1955