Skip to content

14 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block3505
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
52%
Improvement Value:$63,600
48%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+4.0%
2024$7,559+1.2%
2023$7,467+0.4%
2022$7,434+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,345DeedBook 3285, Page 262

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 2541, Page 218Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 222, Page 267

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook S 147, Page 242

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook W 121, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1940