Skip to content

24 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$153,900
Last Sale Date
Jul 26, 1996

Property Information

Block3505
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
44%
Improvement Value:$89,700
56%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+6.4%
2024$8,949+1.2%
2023$8,839+0.4%
2022$8,800+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,900

To:

Sq Ft1,245DeedBook 146, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1967