Skip to content

31 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Apr 17, 2000

Property Information

Block3506
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
48%
Improvement Value:$68,700
52%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,914+4.0%
2024$7,611+1.2%
2023$7,517+0.4%
2022$7,484+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 166, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1940