Skip to content

45 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block3506
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
67%
Improvement Value:$31,500
33%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,708+4.0%
2024$5,489+1.2%
2023$5,422+0.4%
2022$5,398+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft850DeedBook 3866, Page 198

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 3202, Page 76Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1496, Page 41

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 494, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1940