Skip to content

60 Princeton PlWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block3510
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$132,300
73%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+4.0%
2024$10,424+1.2%
2023$10,296+0.4%
2022$10,251+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 3955, Page 60

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 477, Page 147

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook K 139, Page 314

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook Y 120, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1982