Skip to content

109 Saratoga SquareWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block3510
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,400
74%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+4.0%
2024$11,001+1.2%
2023$10,867+0.4%
2022$10,819+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$396,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 3415, Page 88

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,927DeedBook 3295, Page 6Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook F 117, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1982