Skip to content

126 Bunker Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block3510
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE G.
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,710
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$122,500
71%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,257+4.0%
2024$9,864+1.2%
2023$9,743+0.4%
2022$9,700+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2959, Page 18Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2491, Page 137Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2422, Page 1Recorded1/17/2014

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook X 137, Page 529

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook I 119, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1982