Skip to content

78 Westview RdWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block3517
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,862
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
42%
Improvement Value:$250,600
58%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,776+4.0%
2024$24,788+1.2%
2023$24,484+0.4%
2022$24,376-16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft4,862DeedBook 4162, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook R 117, Page 141