Skip to content

60 Westview RdWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block3517
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,315
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
51%
Improvement Value:$172,900
49%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,835+4.0%
2024$20,036+1.2%
2023$19,791+0.4%
2022$19,703+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,315DeedBook 2874, Page 104

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook N 131, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook O 118, Page 234