Skip to content

87 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block3517
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,460
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
44%
Improvement Value:$133,200
56%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,151+4.0%
2024$13,609+1.2%
2023$13,442+0.4%
2022$13,383+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 138, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1960