Skip to content

2018 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block3517
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,700
66%
Improvement Value:$62,700
34%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,905+4.0%
2024$10,487+1.2%
2023$10,358+0.4%
2022$10,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4103, Page 170

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 2672, Page 107Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950