Skip to content

11 Woodhaven DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block3602
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
42%
Improvement Value:$131,700
58%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,599+4.0%
2024$13,077+1.2%
2023$12,917+0.4%
2022$12,860+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 3095, Page 95

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 2651, Page 224Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 2231, Page 151

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook L 150, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1962