Skip to content

29 Orchard PlaceWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block3604
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,236
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
62%
Improvement Value:$58,800
38%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+4.0%
2024$8,851+1.2%
2023$8,743+0.4%
2022$8,704+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 1775, Page 44

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook U 127, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1950