Skip to content

31 Pinecrest TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block3615
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
56%
Improvement Value:$74,100
44%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+4.0%
2024$9,623+1.2%
2023$9,506+0.4%
2022$9,464+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3628, Page 189

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 2882, Page 29Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 2510, Page 50Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook F 123, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1959