Skip to content

15 Orchard PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block3604
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
54%
Improvement Value:$80,300
46%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+4.0%
2024$9,978+1.2%
2023$9,856+0.4%
2022$9,812+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,717DeedBook 3437, Page 175

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 860, Page 123

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook Q 129, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1959