Skip to content

55 Briarwood RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 16, 2009

Property Information

Block3603
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
54%
Improvement Value:$84,400
46%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+4.0%
2024$10,435+1.2%
2023$10,308+0.4%
2022$10,262+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 1841, Page 197

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook B 131, Page 508

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook A 125, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1960