Skip to content

62 Tamarack RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block3607
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
64%
Improvement Value:$52,900
36%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,854+4.0%
2024$8,514+1.2%
2023$8,410+0.4%
2022$8,373+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 222, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1957