Skip to content

23 Grove PlaceWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block3607
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
56%
Improvement Value:$76,900
44%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,388+4.0%
2024$9,989+1.2%
2023$9,867+0.4%
2022$9,823+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook C 141, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1973