Skip to content

37 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block3610
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,900
56%
Improvement Value:$73,600
44%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,960+4.0%
2024$9,578+1.2%
2023$9,460+0.4%
2022$9,419+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 1926, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1959