Skip to content

151 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block3611
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
45%
Improvement Value:$115,200
55%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,451+63.1%
2024$7,634+1.2%
2023$7,540+1.7%
2022$7,417+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 3607, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1950