Skip to content

85 Redwood AveWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Feb 11, 2015

Property Information

Block3612
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
52%
Improvement Value:$90,600
48%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+4.0%
2024$10,847+1.2%
2023$10,714+0.4%
2022$10,667+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,572DeedBook 2606, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1958