Skip to content

86 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2021

Property Information

Block3611
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
61%
Improvement Value:$72,300
39%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077+4.0%
2024$10,653+1.2%
2023$10,522+0.4%
2022$10,476+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 2575, Page 19Recorded1/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965