Skip to content

33 Fairmount RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2528
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
57%
Improvement Value:$80,400
43%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+4.0%
2024$10,647+1.2%
2023$10,517+0.4%
2022$10,470+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,700
DeedBook X 138, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1963