Skip to content

132 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block3611
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,772
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
45%
Improvement Value:$146,700
55%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,947+4.0%
2024$15,336+1.2%
2023$15,148+0.4%
2022$15,081+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961