Skip to content

1982 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block3517
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
55%
Improvement Value:$133,600
45%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,517+4.0%
2024$16,845+1.2%
2023$16,639+0.4%
2022$16,565+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,500

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 2390, Page 70Recorded10/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958