Skip to content

5 Bryan CtWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 24, 1990

Property Information

Block3611
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,200
46%
Improvement Value:$191,100
54%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,186+4.0%
2024$20,373+1.2%
2023$20,124+0.4%
2022$20,035+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 127, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1990