Skip to content

389 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block3516
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,609
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,300
38%
Improvement Value:$181,100
62%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,446+4.0%
2024$16,777+1.2%
2023$16,571+0.4%
2022$16,498+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,609DeedBook 166, Page 304

Property Sale

Sale
$302,119
DeedBook V 138, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook R 128, Page 89