Skip to content

16 Bryan CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1998

Property Information

Block3611
Lot83
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,800
46%
Improvement Value:$178,200
54%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,622+4.0%
2024$18,869+1.2%
2023$18,638+0.4%
2022$18,556+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook T 141, Page 327

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook Q 133, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1993