Skip to content

33 Foxboro RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block4105
Lot69
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,300
39%
Improvement Value:$217,300
61%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,085+4.0%
2024$20,276+1.2%
2023$20,028+0.4%
2022$19,939+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook N 150, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1997