Skip to content

78 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1943

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block3612
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
60%
Improvement Value:$65,100
40%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+4.0%
2024$9,212+1.2%
2023$9,099+0.4%
2022$9,059+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 4383, Page 248

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 99494, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1943