Skip to content

34 Redwood AveWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block3613
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
58%
Improvement Value:$68,900
42%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+4.0%
2024$9,326+1.2%
2023$9,212+0.4%
2022$9,171+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,379DeedBook 5015, Page 294

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 317, Page 296

Property Sale

Sale
$173,000

To:

DeedBook F 122, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1961