Skip to content

74 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block3614
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
65%
Improvement Value:$51,100
35%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+4.0%
2024$8,411+1.2%
2023$8,308+0.4%
2022$8,271+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,046DeedBook 3876, Page 175

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook Q 140, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1954