Skip to content

36 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block3614
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
54%
Improvement Value:$80,300
46%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+4.0%
2024$9,978+1.2%
2023$9,856+0.4%
2022$9,812+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 1028, Page 100

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 520, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1959