Skip to content

78 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$425,500
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block3614
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
51%
Improvement Value:$91,900
49%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+4.1%
2024$10,391+1.3%
2023$10,261+0.5%
2022$10,214+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,500

To:

Sq Ft1,872DeedBook 3062, Page 71

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 1794, Page 222

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook O 156, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1959