Skip to content

87 Tamarack RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 10, 2023

Property Information

Block3614
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
52%
Improvement Value:$88,400
48%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+4.0%
2024$10,544+11.8%
2023$9,432+0.4%
2022$9,390+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 4550, Page 280

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook U 146, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1961