Skip to content

136 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block3612
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
53%
Improvement Value:$83,600
47%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+4.0%
2024$10,167+1.2%
2023$10,042+0.4%
2022$9,998+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 1814, Page 59

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 877, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1954