Skip to content

70 Pinecrest TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block3618
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
62%
Improvement Value:$58,800
38%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+4.0%
2024$8,851+1.2%
2023$8,743+0.4%
2022$8,704+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 4174, Page 73

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 1138, Page 57

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1045, Page 197

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook F 137, Page 299

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook N 118, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1958